Yüz Germe – Academic Esthetic

Yüz Germe

Yüz germe ameliyatının amacı yüz ve boyun derisindeki sarkıkları ve varsa çene altı yağlanmayı ortadan kaldırmaktır. Yüzün ve elmacık kemiklerinin bütün olarak gerilmesi için yapılır. Başka estetik işlemlerle birlikte kombine edildiği durumlarda hastanın daha genç ve canlı görünmesine faydası olabilir. Yüz germe ameliyatı hastanede ve bir anestezi uzmanının gözetiminde yapılır. Ortalama 2 – 2,5 saat sürer.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?

Yüz derisi kulak üzerindeki saçlı deriden başlayarak, kulak arkası saçlı deriye kadar devam eden bir cerrahi kesi ile kaldırılır. Yüzde sarkmaya sebep olan yüz kaslarını içeren doku özel dikişler ile asılır. Derinin fazlalık yapan kısmı uzaklaştırılarak; şakak, yanak ve çene bölgesindeki bolluklar ortadan kaldırılır. Ağız kenarındaki gülme çizgilerinin derinliği de ameliyat esnasında azaltılır.

Yüz germe ameliyatına nasıl karar verilir?

Ameliyat öncesinde yapılacak muayenede, ameliyattan beklentilerinizi cerrahınızla konuşmak, ameliyat sürecini ve nasıl bir sonuç alacağınızı anlamak adına önem taşır. Ameliyat, hastane koşullarında ve genel anestezi altında yapılır. Yüz germe ameliyatı ile aynı anda başka bir uygulama yapılmayacaksa genelde aynı gün taburcu olmak mümkündür.

Yüz germe ameliyatı iz bırakır mı?

Yüz germe ameliyatı şakak bölgesindeki saçlı deri içinde kalacak bir iz bırakır. Çene altı bölgesinde de 3-5 mm boyunda karşıdan görünmeyecek bir iz kalır. Beklenen sonuç tüm bu izlerin gizlenebilecek ve fark edilmeyecek şekilde olmasıdır.

Yüz Germe Operasyonu sonrasında süreç nasıldır?

Yüz germe ameliyatının sonrasında ağır komplikasyonlar oluşmaz. Yüzde, şişlik, morluk ya da gerginlik hissi olabilir. Anesteziden etkilenen kimi hastalarda yüzde hafif asimetriler de görülebilir ancak bunlar geçicidir. Pansuman gözler, burun ve ağız açık kalacak şekilde yapılır ve en geç iki gün içinde alınır. Dikişler ise ortalama 5-7 gün içinde alınır. Bir hafta içinde işe dönebilir ve makyaj yapabilirsiniz. Yüzü dış darbelerden korumak ve ağır egzersizlerden kaçınmak ameliyat sonrası dönemde önem taşır. Erkek hastaların 2-3 hafta sakal tıraşı olmamaları gerekir.

Yüz germe ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır?

Yüz germe ameliyatının etkileri yıllarca sürse de yüz deriniz yaşlanmaya devam edeceği için oluşan gerginlik kalıcı değildir. 5 – 10 yıl içinde tekrar yüz germe ameliyatı olmak düşünülebilir