Sık Sorulan Sorular – Academic Esthetic

Sık Sorulan Sorular

Greft içeriğinde deri ve saç kökleri bulunduran bir yapıdır. Genelde greft denince saç kökü anlaşılır ancak ikisi aynı şey demek değildir. Bir adet greft bünyesinde 1 ila 4 adet saç kökü bulundurabilir. Greft içerisinde bulunan deri oranı saç kökü sayısını belirler. Tekli, çiftli, üçlü ve dörtlü olmak üzere 4 çeşit greft türü vardır.

Saç ekiminde bahsettiğimiz saç kökü nakli aslında greft naklidir. Saç kökleri tek tek alınıp nakledilemez. Ancak greftler tek tek alınır ve köklerin canlılığı korunarak nakledilir. Bu durumda 1,2,3 ya da 4 saç kökü birlikte nakledilmiş olur.

Saç Ekimi  , erkek tipi saç dökülmesi olan tüm hastalara uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın bireylerde erkeklik hormonunun etkisi ile gelişir. Saç folikülü etrafında saçı üreten hücreler, zaman içinde bu hormonun etkisiyle ölürler. Böylece saç, önce incelir, ardından uzamamaya başlar ve en sonunda tamamen dökülür. Bu durumdaki hastalarda Saç Ekimi  en kesin ve kalıcı tedavi şeklidir.

Saç ekimi operasyonları ekim planına bağlı olarak yaklaşık 6-8 saat sürmektedir.

Saç ekiminde ağrı olarak bahsedilebilecek nokta anestezi yapılırken kullanılacak iğnelerin enjeksiyonu esnasındaki ağrılardır.

Bu ağrıyı ise saç ekimi operasyonlarında uygulamaya başlamış olduğumuz sedasyon anestezi yöntemi ile neredeyse tamamen sıfıra indirilmiş olacaktır.

Sedasyon uygulaması, analjezik etken maddenin kişinin fiziksel kondisyonuna göre uygun dozda vücuda verilmesidir. Bu uygulamada kişinin bilinci açıktır fakat hisleri azalmıştır. Böylece iğne veya diğer tıbbi müdahalelerde acı hissi hissedilmez.

Doktor muayene sonrasında hastaların saç ekimine uygunluğuna karar vermektedir. Saç tipi ve dökülme evresine göre saç ekimi operasyonu önerilmektedir. Bununla birlikte saç ekimi olmak için spesifik bir yaş aralığı bulunmamaktadır.
Saç ekimi operasyonu sırasında kullanılan ilaçlar (lokal anestezikler) ile etkileşebileceği için en az bir gün önce alkol ya da uyuşturucu madde alımını durdurmalısınız. Operasyondan sonra da antibiyotik kullandığınız süre içinde alkol kullanmamalısınız.
Sigara, damarlar üzerinde oluşturduğu negatif etki sebebiyle ekilen bölgenin gelişimini etkileyebilmektedir. Bu sebeple operasyondan önceki gün ve sonrasındaki 1 haftalık akut dönmede sigara içmemenizi tavsiye ediyoruz.
Öncelikle sizi düzenli takip eden doktorunuzu saç ekimi operasyonu olacağınız ile ilgili bilgilendirmeli ve ilaç kullanımınıza ara vermek konusunda onayını aldıktan sonra, operasyondan 3 gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların kullanımına ara vermelisiniz. Saç ekimi operasyonundan önce bizleri de mevcut sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaçlar hakkında bilgilendirmelisiniz.
Operasyon sonrası ekilen bölgede kabuklanma ve donör bölgede kırmızı minik noktalar gözlemlenir. 15 gün sonra tüm kabuklar dökülür ve her iki bölge de normal görünüme kavuşur.
2 aydan sonra saçlarınız çımaya başlayacaktır. 4 ile 6 ay arası büyüme hızlanır ve 6.ayda ekim sonucunda elde edilecek görünümün yaklaşık yarısına ulaşılır. 12 ile 18 ay arası operasyon sonucunuzu tam olarak görebilirsiniz.
Hastaların kendi saçlarının dökülüp dökülmeyeceği değerlendirilirken hastanın yaşı, ailesinde saç dökülmesi öyküsü olup olmadığı saç kalınlığı ve kalitesi incelenir. 40 Yaş altında ailesinde saç dökülmesi öyküsü olan açık tenli ince saç yapısına sahip hastalar daha yüksek riskli hastalar olmak ile birlikte kişinin kendi saçlarının dökülüp dökülmeyeceğini %100 doğruluk ile öngörebilmek mümkün değildir.
Saç ekiminden sonraki ilk 1 ay ekim yapılan bölge direkt güneş ışından, yağmurdan ve tozdan korunmalıdır. Ekimden 1 ay sonra yüzmeye ve saunaya gidilebilir.
Saç ekiminden 2 hafta sonra hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir. Ağır sporlar (koşma, basketbol, futbol, spor salonunda yapılan sporlar), operasyondan 2 ay sonra yapılabilir.
Operasyondan sonraki ilk 6 ay ekim yapılan bölgedeki saçlar jiletle kesilmemelidir. Operasyondan 3 ay sonra ekim bölgesindeki saçlar makasla ya da makineyle kesilebilir.