Sakal ve Bıyık Ekimi – Academic Esthetic

Sakal ve Bıyık Ekimi

Sakal Ekimi

Sakal ve bıyık, erkek görünümünü tamamlayan önemli aksesuarlardır. Yüzün mizacını değiştirerek, ifadesini tamamlar, erkeksi bir görünüm yaratırlar. Köselik, genç görünmek bir avantaj gibi algılansa da, erkeksi görünümünde eksiklik hissedenler ve bunu psikolojik bir problem haline getirenler için sıkıntılı bir durum olabilmektedir. Diğer taraftan, yanık izleri ya da diğer yara izleri sakal-bıyık bölgesinde kayıplara yol açar ve bu durum kişileri ciddi ölçüde rahatsız edebilir.

Sakal ekimi nasıl yapılır?

Aynı FUE saç ekimi uygulamasında olduğu gibi, sakal ekimi için, ekim yapılacak alana vücudun başka bir bölgesinden alınan kıl kökleri nakledilir. Uygulamanın saç ekimi uygulamasından bir farkı yoktur.

Kıl kökleri nereden alınır?

Sakal ekiminde genelde 3000 civarı kök uygulanması yeterlidir. Eğer sadece bıyık bölgesine ekim yapılacaksa 400-800 arası kök yeterli olur. Ekim için kullanılan kıl kökleri vücudun çeşitli bölgelerinden ya da enseden alınır. Vücuttan alınması durumunda alınan kıllar özelliksiz olduğu için bir kayıp yaşanmaz. Enseden alınması durumunda ise, ense bölgesinde alınan kök sayısı kadar seyrelme olur ancak kıl köklerinin alındığı bölgenin çevresinde saçlar uzadığı için fark edilecek bir değişiklik olmaz.

Sakal ekimi, sakal kıran, yara ve yanık izleri için de yapılabilir mi?

Sakal ekimi, sakal kıran, yara ve yanık izleri için de uygulanabilir. Uygulamada nasıl bir strateji izleneceğine hastanın durumuna göre doktoru karar vermektedir.

Sakal ekimi sonrasında iz kalır mı?

Uygulamanın hemen sonrasında, yüz bölgesinde kızarıklıklar oluşması ve az miktarda kan izi olması beklenen bir durumdur ve geçicidir. Cildiniz banyo sonrası doğal haline dönecektir. Ekim işleminde kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazlar sayesinde herhangi bir iz ya da yara oluşmadan operasyon sonlandırılır.

Sakallarım ne zaman çıkar?

Operasyonun ardından ekilen sakalların ilk 2 hafta sonrasında dökülmesi beklenmektedir. 4 ile 8 ay arasında dökülen kıllar tekrar uzar ve kalıcı olarak son halini alır.

Bıyık Ekimi

Ülkemizde bıyık, erkek kimliğinin önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bıyığın seyrek olması ya da hiç olmaması, yara ve yanık izi olması ya da saçkıran gibi sebeplerle dökülmesi kişilerin sosyal hayatında sorunlar yaratabilmektedir. Günümüzde bıyık ekimi, farklı sorunlardan dolayı bıyık bölgesinde kıl çıkmayan erkekler için etkin bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

Bıyık ekimi nasıl yapılır?

Aynı FUE saç ekimi uygulamasında olduğu gibi, bıyık ekimi için, ekim yapılacak alana vücudun başka bir bölgesinden alınan kıl kökleri nakledilir. Uygulamanın saç ekimi uygulamasından bir farkı yoktur. Operasyonun yapıldığı alanda beliren az miktarda kan operasyon sonrasında banyo yapıldığında temizlenerek çıkar. Bıyık ekilen alana 24-48 saat içinde yıkama yapılabilir. Ekim yapılan alan hücreler tarafından beslendiği için ekim bölgesinde kanlanma, kıl köklerinde sivilce benzeri küçük lekeler oluşur. Bu görüntü 1 hafta içinde kaybolur ve normal bıyık görünümü elde edilir.

Kıl kökleri nereden alınır?

Bıyık ekiminde genelde 400-800 civarı kök uygulanması yeterlidir. Ekim için kullanılan kıl kökleri vücudun çeşitli bölgelerinden ya da enseden alınır. Vücuttan alınması durumunda alınan kıllar özelliksiz olduğu için bir kayıp yaşanmaz. Enseden alınması durumunda ise, ense bölgesinde alınan kök sayısı kadar seyrelme olur ancak kıl köklerinin alındığı bölgenin çevresinde saçlar uzadığı için, fark edilecek bir değişiklik olmaz.

Bıyık ekimi, sakal kıran, yara ve yanık izleri için de yapılır mı?

Bıyık ekimi, sakal kıran, yara ve yanık izleri için de uygulanabilir. Uygulamada nasıl bir strateji izleneceğine hastanın durumuna göre karar verilir.

Bıyık ekimi sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ekim işlemi sonrasında oluşan koyu kırmızı görüntü, açılan kanallardan akan kanın kuruması sonucu oluşan kan pıhtılarıdır. Ekim işleminden 24-48 saat sonra yapılacak yıkama bu pıhtıları temizler ve kan pıhtıları en fazla 1 hafta içinde tamamen yok olur. Ekim işleminin yapıldığı bölge hemen uzamaya başlasa da son haline 3-4 ay içinde gelir. Ekim işleminden sonra 2 hafta içinde hasta tıraş olmaya başlayabilir.

Bıyık ekimi sonrasında iz kalır mı?

Uygulamanın hemen sonrasında, yüz bölgesinde kızarıklıklar oluşması ve az miktarda kan izi olması beklenen bir durumdur ve geçicidir. Cildiniz banyo sonrası doğal haline dönecektir. Ekim işleminde kullanılan yüksek teknoloji ürünü cihazlar sayesinde herhangi bir iz ya da yara oluşmadan operasyon sonlandırılır.