Popo Kaldırma – Academic Esthetic

Popo Kaldırma

Estetik bir kalça (popo) görüntüsü ve ince bir bel her zaman vücut estetiğimizin önemli bir parçası olmuştur ve tüm kadınların hayalidir. Ancak yaşlanma, genetik faktörler, yer çekimi, sık kilo alıp verme ve hamilelik gibi durumlar popo şeklinin ve kalça kavisinin estetik olarak bozulmasına sebep olabilir. En sık görülen problemler poponun aşırı büyümesi, hacmini kaybederek düzleşmesi, sarkması, bel-popo kavisinin kaybolmasıdır. Egzersizler, bakım ve bilinçli beslenme eğer kişilerin kalça yapısı güzel ise estetik görünümün ortaya çıkarılmasında ve korunmasında yeterli olacaktır. Ancak kalça yapısı kalıtsal olarak istenmeyen bir şekildeyse popo kaldırma estetiği ile etkili bir sonuç elde edilebilir. Popo kaldırma estetiği farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Hangi yöntemin kullanılacağına doktor muayenesinde hastanın ihtiyacına ve estetik tercihlere bağlı olarak karar verilir.

Popo kaldırma ameliyatı nasıl yapılır?

Kalça şeklinin daha yüksek ve biçimli olması amaçlandığında en sık kullanılan yöntemlerden biri silikon protez ile dikleştirme yöntemidir. Bu yöntemde her iki popo kavisinin ortasındaki görünmeyen alana 5 cm’lik bir kesi açılır ve silikon protezler yerleştirilir. Bu protezler kasların içine yerleştirilmeleri nedeniyle dışarıdan fark edilmeden popoyu şekillendirir ve dikleştirirler. Silikon protez yöntemi kimi durumlarda ise liposuction yöntemi ile birlikte uygulanır. Popo sarkmasının fazla olduğu durumlarda ise popo dikleştirme ve popo germe ameliyatları kombine olarak hayata geçirilir. Bu tip operasyonlarda, popo kavisinin üzerinden açılan kesi ile fazla deri alınır ve hedeflenen dikleştirme yapılır. Bu operasyonlarda ameliyat izi bikini bölgesinin içinde kalacak şekildedir.

Popo kaldırma estetiği sonrasında hastanede yatmak gerekir mi?

Popo kaldırma estetiği sonrasında hastalar genellikle 1 gece hastanede yattıktan sonra taburcu edilirler. Hasta ameliyatın ardından birkaç gün hareket etmekte zorluk çekebilir ve ağrıları olabilir. Ağrılar doktorunuzun vereceği ve ağız yoluyla alacağınız ağrı kesicilerle giderilir.

Ameliyattan estetik olarak en iyi sonucu almak ve şişlik, ödem oluşumunu azaltmak için, 3-4 hafta süreyle korse kullanılır.

Popo kaldırma estetiği sonrasında oturup kalkmakta zorluk çekilir mi?

Popo kaldırma estetiği işlemi, oturma bölgesine yapılmaz bu nedenle hastaların oturmasında bir sakınca olmaz. Hastalar yalnızca ameliyat sonrasındaki birkaç gün zorluk çekerler.

Ameliyat sonrasında çabuk iyileşir miyim?

Hastalar ameliyatın ardından 3. günden itibaren banyo yapmaya başlayabilir. 5. gün işlerine dönebilir, 2. haftanın sonunda spor yapmaya başlayabilirler. Oluşacak ödem ve morluklar ise yavaş yavaş azalarak 4. hafta sonrasında yok olur. İyileşme sürecindeki hastaların ameliyat sonrasında takılacak korseyi dört hafta boyunca yalnızca banyo yaparken çıkarmaları önem taşır.