Meme Küçültme – Academic Esthetic

Meme Küçültme

Kadınlarda meme dokusunun büyümesinin sebebi kalıtsaldır. Hamilelik, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlar memelerdeki büyüklüğün ve sarkmanın artmasına yol açar. Memeler gereğinden fazla büyüdüğünde kadınlarda hem estetik sorunlara hem de boyun, sırt ve omuz ağrıları, fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, istenilen kıyafetlerin giyilememesi, sütyen askısının omuzda yarattığı şekil bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olur. Meme küçültme ameliyatının amacı, kişilerin eşit büyüklükte ve formda memelere sahip olmasını sağlamak, bu konudaki estetik kaygıları ortadan kaldırmak ve fiziksel şikayetleri çözümlemektir.

Kişiye göre İdeal meme tipi nasıl belirlenir?

Memelerin ne kadar küçültüleceği, boy, kilo ve vücut ölçüleri orantısına göre belirlenmedir. Bu kararlar ameliyat öncesi yapılacak muayenede verilir ve memelerin ameliyat sonrası nasıl görüneceğinin planlaması yapılır. Her iki meme de eşit ölçülerdeyse genel bir küçültme işlemi yapılır. Eğer iki meme arasında orantı farkı görülüyorsa ve küçük olan memenin boyutu normal kabul ediliyorsa iki meme eşitlenir ve boyutlar bu şekilde belirlenir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat öncesi yapılacak doktor muayenesinde, işlemin hangi teknikle yapılacağı, memenin ne derece küçültüleceği ve nasıl şekillendirileceği belirlendikten sonra hasta ameliyata hazırlanır. Ameliyat sırasında genel anestezi uygulanır. Memeler cerrahın muayenede belirlediği yerlerde yapılacak kesilerle açılır ve fazla doku çıkartılır. Meme şekli revize edilir ve meme başı olması gereken yere alınır. Kesilerin dikilmesiyle ameliyat son bulur.

Meme küçültme operasyonu kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Meme küçültme operasyonunun yapılabilmesi için memelerin gelişimini tamamlamış olması gerekmektedir. Bu nedenle ergenlik çağının hemen bitiminde bu ameliyatın yapılması sakıncalıdır. Meme küçültme ameliyatı genellikle 20 yaşından sonra yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hamilelik sakıncalı mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hamile kalıp doğum yapılabilir. Doğum sonrasında ise emzirme ile ilgili herhangi bir problem yaşanması beklenmez.

Meme küçültme ameliyatı yaptırmalı mıyım?

Meme küçültme ameliyatları hem estetik sebeplerle hem de fiziksel sorunlar nedeniyle yapılan ameliyatlardır. Vücudunun taşıyabileceğinden daha büyük memelere sahip kişilerde, boyun, sırt, bel, omuz ağrıları ve kamburluk görülür. Ameliyat ve genel anestezi engeli olmayan hastalarda meme küçültme ameliyatı çözüm yaratan ve kalıcı bir yöntemdir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Meme küçültme operasyonu 2-3 saat arası süren bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılır. Operasyonun ardından hastaların 1 gün hastanede kalması gerekir. Operasyonun ardından içerdeki kan toplanmalarını boşaltması amacıyla yerleştirilen ince drenler ameliyat sonrasında 1. gün alınır. Memelerde oluşan morluklar 7-10 gün içinde, şişlikler 6-8 hafta içinde tamamen iyileşir. Memelerin doğal görünümünü alması için 6 hafta beklemek gerekir.

Meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcı mıdır?

Çıkartılan dokular yeniden büyümediği ve üremediği için meme küçültme ameliyatının sonuçları kalıcıdır.