Meme Dikleştirme – Academic Esthetic

Meme Dikleştirme

Memeler, her zaman dişiliğin simgesi olarak görülmüştür. Vücutla uyumlu, dik ve diri memeler kadın güzelliğinin tamamlayıcısıdır ve kişilerin özgüvenini artırır. Memeler, zaman içinde, doğum, emzirme, kilo alıp verme ya da kalıtsal nedenlerle şeklini kaybedebilir ya da sarkabilir. Bu durum birçok kadın için bir hoşnutsuzluk kaynağıdır. Deri fazlalıklarının alınarak meme konturunu çevreleyen dokunun sıkılaştırılması ve memelerin dikleştirilerek yeniden şekillendirilmesi amacıyla yapılan ameliyata meme dikleştirme ameliyatı adı verilir.

Meme dikleştirme ameliyatına nasıl karar verilir?

Meme dokusundaki sarkmalar, yaş, kilo alıp verme gibi nedenlere bağlı olabilir. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatında uygulanan farklı teknikler vardır. Ameliyatın hangi teknikle yapılacağına doktor muayenesi sonrasında karar verilir. Aktif bir rahatsızlığı olmayan, emzirme döneminin ardından en az 6 ay sürenin geçmiş olduğu tüm kadınlarda meme dikleştirme operasyonu yapılabilir. Kişiler meme dikleştirme operasyonu sonrasında daha diri ve dik bir meme görünümüne kavuşurlar.

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde neler yapmak gerekir?

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde doktorunuz, sizi bir sağlık kontrolünden geçirecektir. Ameliyat öncesinde sigara içmeyi kesmeniz, kanı sulandıran aspirin gibi ilaçları almayı bırakmanız isteyecektir. Ayrıca operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yiyip içmemeniz gerektiği size bildirilecektir.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı hastane koşullarında bir cerrah tarafından gerçekleştirilir. Ameliyatta hangi tekniğin kullanılacağına meme büyüklüğü, biçimi, meme uçlarını çevreleyen kahverengi alanın büyüklüğü, sarkmanın derecesi ve cilt elastikiyetine göre karar verilir. Seçilen teknikle meme başı ve sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, meme başı normal yerine getirilir ve fazla deri çıkartılır.

Meme dikleştirme ameliyatı silikon ile yapılabilir mi?

Eğer hastanın memelerinde sarkma varsa ve hasta aynı zamanda memelerinin büyümesini de istiyorsa, meme dikleştirme ve meme büyütme ameliyatları kombine olarak yapılabilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Meme dikleştirme ameliyatı 2-3 saat kadar sürer. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat sonrasında çok fazla ağrı oluşması beklenmez. Oluşacak şişlikler 1 haftadan sonra hafiflemeye başlar. Meme dikleştirme ameliyatlarında estetik dikiş uygulaması yapıldığından dikiş almaya gerek yoktur. Dikişler 10-12 gün içinde iyileşir. Ameliyat ertesinde memeler beklendiğinden daha dik ve yukarda dursalar da meme kıvrımı 1 ay sonra doğal halini alır. Hastalar 3-4 gün içerisinde işlerine/sosyal yaşamlarına dönebilir, 1 ay içinde ise spor yapmaya başlayabilirler.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında tekrar sarkıklık olur mu?

Meme dikleştirme kalıcı ve başarılı sonuçlar veren bir ameliyattır. Kişilerin görüntülerini ve sosyal problemlerini düzeltmelerine yardım eder. İyileşme süreci tamamlandıktan sonraki görüntü kalıcı olsa da hamilelik, kilo değişiklikleri, emzirme gibi sebepler yeni sarkmalara neden olabilir.