Meme Büyütme – Academic Esthetic

Meme Büyütme

Meme estetiği tüm dünyada kadın güzelliğinin ayrılmaz bir parçası olarak görülür. Bu sebeple, her iki memenin eşit hale getirilmesi veya hacminin artırılması için yapılan meme büyütme operasyonu tüm dünyada en yaygın estetik ameliyatlardan biridir. Bu kadar sık tercih edilmesinin ana sebeplerinden biri de ameliyatın kişilerin görünümünde bir değişime neden olarak, bireyin kendine güvenini artırmasıdır. Meme büyütme ameliyatlarında memenin arkasına yerleştirilen meme protezleri sayesinde meme çevresi ölçüsü birkaç sütyen ölçüsü artırılabilir. Hastanın sarkıklıkla ilgili bir şikayeti varsa, meme protezi ile memeler büyütülürken aynı anda meme dikleştirme de ameliyatı da uygulanabilir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüzde meme büyütme ameliyatları için kullanılan en yaygın ve güvenilir yöntem protez kullanılarak yapılan ameliyatlardır. Ameliyat öncesi yapılan muayenede hastanın ameliyattan beklentileri konuşulur, hastanın mevcut meme dokusu değerlendirilir ve ameliyat için uygun bir aday olup olmadığına, ameliyatta kullanılacak protezin tipi ve büyüklüğüne, protezin yerleştirileceği alana ve yapılacak kesinin yerine karar verilir. Meme büyütme ameliyatlarında, protezi yerleştirmek için yapılan kesi meme altı çizgisi hizası, meme başı altı veya koltuk altı çizgisi hizası olmak üzere 3 farklı yerden yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilir?

Meme büyütme ameliyatının sonrasında doktorunuzun tercihine göre aynı gün eve dönebilir ya da bir gece hastanede kalabilirsiniz. İşinize/sosyal yaşamınıza da birkaç gün içinde dönebilirsiniz. İlk iki hafta sportif aktivitelerden kaçınmak ve ameliyat sonrası ilk günlerde kolların yukarı kaldırılmaması önerilir.

Meme büyütme ameliyatından sonra hamile kalmak ve emzirmek mümkün müdür?

Meme protezleri hamilelik ya da emzirme için bir engel oluşturmaz ancak ameliyat sonrasında iyileşme sürecinin tamamlanabilmesi için ameliyattan sonraki 6 ay içinde hamile kalınmaması önerilir.

Meme büyütme ameliyatlarından sonra meme başında his kaybı olur mu?

Meme büyütme ameliyatlarının ardından görülen his kaybı ya da aşırı duyarlılık birkaç ay içinde normale döner. Kalıcı his kaybı görülme riski çok düşüktür.