Kepçe Kulak Ameliyatı – Academic Esthetic

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulakların görünümü yüz estetiği açısından önem taşır. Büyük kulaklar bazı toplumlarda güzellik göstergesi olarak görülse de özellikle çocuklarda dalga geçilme, arkadaş çevresinden dışlanma gibi istenmeyen durumları ortaya çıkarabilir. Çocuklarda şekil bozukluğu dışında bir rahatsızlık yoksa bu durum 6 yaşından itibaren yapılabilecek bir operasyonla düzeltilebilir. Bu yaşta yapılan bir operasyon, çocuk psikolojik olarak henüz durumun farkında olmadığı için sorunu erkenden çözebilir. Kepçe kulak estetiği riskli bir uygulama değildir ve erişkinlerde de kepçe kulak düzeltme ameliyatının herhangi bir sakıncası yoktur.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Kepçe kulak estetiği ameliyatı, genel ya da lokal anestezi kullanılarak yapılabilir. Ameliyat sonrasında hastanede kalmak gerekmez. Ameliyatta, kulak arkasında kesikler yapılır ve kulak kıkırdakları yeniden biçimlendirilerek, kulak arkasındaki saçlı deriye yaklaştırılır.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrasında her iki kulağın da üzerine baskı yapması amacıyla bir sargı uygulanır. Ameliyatın ardından oluşabilecek ağrılar için ağrı kesici ilaçlar yeterli olacaktır. Sargılar ameliyattan bir gün sonra açılır. Tenisci bandı da denilen bant 3-4 hafta süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde kullanır.

Operasyon sonrasında çalışma/sosyal hayatıma ne kadar zamanda dönebilirim?

Kepçe kulak operasyonunda, yapılan operasyon duymayı etkilemez ve iyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır. Kulaktaki şişlik ve kızarıklıklar ise 3-5 gün içinde düzelmeye başlar. İz bırakmaması ve kısa sürede iyileşmesi açısından kulak estetiği ameliyatları, olumlu etkisini hastanın hayatına çok hızlı yansıtan ameliyatlardır.

Kepçe kulak operasyonunun ardından kulak eski haline döner mi?

Kepçe kulak ameliyatı doğru teknikle yapıldığında kulağın eski haline dönme olasılığı çok düşüktür.

Ameliyatta ağrı hisseder miyim?

Kulak estetiği ameliyatları lokal anestezi ile yapılır ve ağrısızdır. Ameliyat sonrasındaki ağrılar da ağrı kesiciler ile giderilebilir.