Göz Kapağı Estetiği – Academic Esthetic

Göz Kapağı Estetiği

30’lu yaşlarda alın ve kaşların sarkması yüzdeki yaşlanmayı başlatır. Bu durum göz kapağı derisinin bollaşmasına neden olur. Kişilerin yaşı ilerledikçe, üst göz kapaklarındaki kaslar incelir ve göz kapağı derisindeki bolluk daha da artar. Alt göz kapağı ise yaşın ilerlemesiyle yanaktaki yağ dokusu ve yer çekiminin etkisiyle sarkmaya başlar. Bu durum alt göz kapağı derisinin incelmesine ve kaz ayağı denilen çizgilerin belirmesine neden olur. Göz kapağı estetiği alt ve üst göz kapaklarındaki fazla yağ, kas, deri dokusunun çıkarılması sayesinde, göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesidir. Göz kapağı estetiği cerrahi bir uygulamadır ve bu uygulamayla kişilerin sarkmış, içe veya dışa dönmüş göz kapakları, torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıklarının düzeltilerek, kişilerin daha genç ve dinç bir görünüme kavuşması amaçlanır.

Göz kapağı estetiği operasyonu öncesinde neler yapılır?

Operasyon öncesinde cerrahi müdahalenin planlanması için bir göz fonksiyonları muayenesi yapılır. Ameliyat tekniği, ilaç kullanımı, sigara ve alkolün cerrahi müdahaleye olan etkileri konusunda doktorunuz sizi bilgilendirir.

Göz kapağı estetiği operasyonu ne kadar sürer?

Göz kapağı estetiği operasyonunda deri altındaki kas dokusu, yağ torbaları ve dokuların fazlalıkları çıkartılır. Bu işlem, her göz kapağı için 20-30 dakika arasında zaman alır.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Göz kapağı estetiği operasyonu sona erdiğinde gözünüze göz kapaklarınızı örten bantlar takılır. Bu bantlar görmenizi engellemez. Göz çevresinde oluşabilecek ödemi engellemek için buzla soğuk kompres yapılır. Göz çevresinde tüm bu önlemlere rağmen şişlik ve morluklar oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar 3. günden sonra azalmaya başlarlar. İşlemin hemen sonrasındaki saatlerde, göz kapaklarını örten bantlar üzerinde hafif sızıntı ve hafif kanamalar görülebilir. Başın bir yastık vasıtasıyla yüksekte tutulması ödemin azalmasını sağlar. 3. günden sonra göz çevresindeki ödem azalmaya başlar ve ortalama 7-10. gün içinde göz çevresindeki bantlar ve dikişler alınır. Bantlar alındığında morluk ve şişlik olabilir. Bu morluk ve şişlikler makyajla gizlenebilirler. Hasta ağır sporlar, solaryum, sauna ve güneş banyosu gibi aktivitelerden 6 hafta boyunca kaçınmalıdır.

Estetik göz kapağı ameliyatında hangi anestezi yöntemleri uygulanır?

Alt göz kapağı ameliyatı sıklıkla genel anestezi altında yapılırken, üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Estetik göz kapağı ameliyatı iz bırakır mı?

Ameliyattan sonra ilk haftalarda üst göz kapağının kıvrımında ve alt göz kapağında kirpiklerin hemen altında, ince pembe bir çizgi dikkat çekebilir. Uzun dönemde bu çizgiler gözle görünmez hale gelirler.