Genital Estetik – Academic Esthetic

Genital Estetik

Genital estetik ameliyatları, kadınların vajina-vulva bölgesinde meydana gelen ya da doğuştan olan şekil bozukluklarının, düzeltilmesini sağlayan ameliyatlardır. Bu bölge ile ilgili sorunlar psikolojik olarak evlilik hayatını etkilemekte, çiftler arasındaki iletişim problemleri doğmasına sebep olmaktadır. Kadının cinsel organını estetik bulmaması, yanlış anlaşılma, utanç, çekingenlik gibi duyguları tetiklemekte ve bu cinsel hayata olumsuz yansıyabilmektedir. Sıkça sosyal problemlere yol açabilen vajinal estetik bozukluklarının giderilmesi ve hastaların arzu edilen görünüme kavuşabilmeleri için genital estetik yöntemleri kullanılabilir.

Genital estetik ameliyatı nasıl yapılır?

Genital bölgedeki estetik deformasyonların düzeltilmesi için, sorunun bulunduğu bölgeye göre farklı yöntemler seçilebilir. En sık uygulanan ameliyatlar, iç dudakların küçültülmesi, dış dudak estetiği, pubis estetiği ve vajina estetiğidir.

İç dudakların küçültülmesi ameliyatı nasıl yapılır?

Kimi kadınlarda vajina iç dudakları normalden daha büyük ya da sarkık olabilir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişilere en sık uygulanan genital estetik ameliyatı, Labioplasti adı verilen bir ameliyattır. Lokal anestezi kullanılarak 30 dakikada gerçekleştirilebilen bu işlemde, önce küçük dudaklar uyuşturulur ve ardından iç dudaklar dış dudakların arasından fazla sarkmayacak şekilde küçültülür. Ameliyatta kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır.

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

İç dudakların küçültülmesi ameliyatı 30 dakika sürmektedir. Hastalar ameliyatın ardından 1-2 saat içinde hastaneden ayrılabilirler. Hastalara evde kullanılmak üzere, antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Hastalar, 24 saat sonra duş alabilir ve iş ve sosyal hayatlarına ertesi gün dönebilirler. Spor aktivitelerine ise en erken 1 hafta sonra başlanabilir. Dikişler 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden düşer ve cinsel hayata geri dönülebilir.

Dış dudak estetiği ameliyatı nedir?

Özellikle zayıf hastalarda, dış dudaklar yaşlanmanın da etkisiyle dolgunluğunu kaybeder. Klitoris iç ve dış dudaklar tarafından örtülemez ve estetik olarak tercih edilmeyen bir görünüm ortaya çıkar. Aşırı kilolu veya sık kilo alıp vermiş hastaların da dış dudaklarında hacim fazlası veya sarkıklık oluşabilir. Dış dudak estetiği ameliyatı bu tip durumları gidermek için tercih edilir.

Dış dudak estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Dış dudak estetiği ameliyatında amaç dış dudaklara dolgunluklarını yeniden kazandırmaktır. Bunun için vücudun başka bir bölgesinden alınan yağ, dış dudakların içine enjekte edilir. Ameliyat lokal anestezi altında yapılır ve çoğu zaman dikiş gerekmez. Hastalar ameliyattan 1 hafta sonra cinsel yaşantılarına dönebilirler. Dış dudakları büyük ve/veya sarkıklık sorunu olan hastalarda liposuction ve/veya cerrahi müdahale ile hacim küçültülür ve sarkıklık düzeltilir.

Pubis estetiği nedir?

Pubis, göbeğin altındaki çıkıntılı bölüme verilen isimdir. Bu bölüm yaşın ilerlemesi ile birlikte, sert ve gergin görünümünü kaybeder ve sarkık, içi boş ve çıkıntılı bir hal alabilir. Bu bölgede en sık rastlanan şikâyet ise bölgenin yağlanmasıdır. Yağlanma ile ilgili şikâyetler bu bölgeye uygulanan liposuction işlemi ile giderilebilir. Pubis bölgesinde sarkma olan durumlarda ise, fazla derinin çıkarılması ve bölgenin asılması yöntemi kullanılır. Bu ameliyat, sezeryan izi benzeri bir iz bırakır ve lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Hasta ameliyatın ardından 2 gün içinde normal hayatına dönebilir.