FUE Saç Ekimi – Academic Esthetic

FUE Saç Ekimi

Fue saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin fue ismi verilen bir yöntemle alınması ve saçsız alana transfer edilmesidir. 2004 yılından beri uygulanan bir teknik olan Fue yöntemi, teknolojik gelişmelere son derece açık bir teknik olup, uygulanmaya başlandığı günden beri geliştirilmeye devam etmiştir. Fue tekniğinde saç kökleri, “verici alan” olarak isimlendirilen saçın arka kısmından 0,7-1 mm’lik mikro motor uçları yardımıyla tek tek alınır ve saçın seyrek olduğu bölgeye dikilir. “Verici alan” dan çıkarılan her kök, 2’li ya da 3’lü saç hücreleri içerir ve bu ünitelere greft adı verilir. Her hastanın ne kadar grefte ihtiyaç duyacağına, doktorunuz operasyon öncesinde yapılacak muayenede karar verir.

Fue tekniğiyle saç ekimi nasıl yapılır?

Fue tekniğiyle yapılacak saç ekiminin ilk aşaması operasyona hazırlık kısmıdır. Yaklaşık bir saat süren bu hazırlıkta, hastaların fotoğrafları çekilir, saç ekimi yapılacak bölge belirlenir ve tüm saçlar 1 mm’den kısa olacak şekilde traş edilir. Son olarak saç köklerinin alınacağı “verici alan” lokal anestezi kullanılarak uyuşturulur. Operasyonun ikinci aşamasında saç kökleri “verici alan” olarak belirlenen bölgeden alınmaya başlar. Bu işlem yaklaşık olarak 3 saat sürer ve lokal anestezi ile yapılır. Alınan saç kökleri +4 – +10 C ısıda ve özel bir solüsyon içinde bekletilir. Operasyonun bir sonraki aşamasında saç köklerinin yerleştirilmesi için kanalların açılma işlemi yapılır. Bunun için saç ekimi yapılacak alan uyuşturulur, saç köklerinin kalınlığına ve derinliğine bağlı olarak, özel kanal açıcılar kullanılır. Operasyonun son aşamasında açılmış olan kanalların içine saç kökleri yerleştirilir. Bu aşama yaklaşık 3 saat, operasyonun tamamı 6-9 saat arası sürer.

Fue saç ekimi operasyonunun ardından ağrı sızı olur mu?

Fue saç ekimi operasyonu bittikten sonra, saç köklerinin alındığı alan bir bandajla kapatılır. Bu bandaj 1-2 gün içinde çıkarılmaktadır. Hastaya, enfeksiyon riskine karşı antibiyotik ve yaşayabileceği hafif ağrılar için ağrı kesici verilir.

Fue saç ekiminden sonra saçlar ne kadar sürede çıkar?

Ekilen saç kökleri yaklaşık bir hafta içinde sağlam bir hale gelir. Hasta bu süre içinde dikkatli bir şekilde kafasını yıkayarak operasyon alanındaki kabuklanmaları temizler. Yeni ekilen saç kökleri 2-3 hafta uzadıktan sonra, uzama durur ve saçlar dökülür. Bunun nedeni saçların kırılmasıdır ve saç kökleri yerinde durmaktadır. Bir haftanın ardından saçlar yeniden uzamaya başlar ön bölgedeki saçlar 6-8 ay içinde tepe bölgesindeki saçlar ise 8-12 ay içinde uzayarak son halini alır.

Fue saç ekiminden sonra iz kalır mı?

Fue saç ekimi tekniğiyle yapılan operasyonda saç köklerinin alındığı bölgede 1 mm’den daha küçük saçsız alanlar ya da izler meydana gelebilir. Bu alanın etrafındaki saçlar uzadığı zaman bu izleri gizler. Fue tekniği bu nedenle izsiz bir uygulama olarak kabul edilmektedir.

Saç ekimi öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Saç ekimi işlemi sonrasında iyileşme süresine ihtiyacınız olacağından, eğer çalışıyorsanız 7-10 günlük bir izin almanız gerekecektir. Operasyon öncesinde, aspirin benzeri kan sulandırıcı ilaçlar, depresyon ilaçları, ağrı kesiciler, E ve B vitamin ilaçları ve multivitaminler içilmemelidir. Alkol kullanımı da 7 gün önce kesilmelidir.

Saç ekimi sonrasındaki nelere dikkat edilmelidir?

Fue saç ekimi sonrasında, saç ekimi yapılmış olan bölgenin, 7-10 gün boyunca iyi korunması gerekir. Operasyon sonunda konulacak bandaj 1. ya da 2. günde çıkartılacaktır. Saçların her gün yıkanması gerekmektedir. Saç yıkamanın nasıl yapılacağı size doktorunuz tarafından anlatılacaktır. 7. günle birlikte kabuklanmalar dökülmeye başlayacaktır. Saç ekimi sonrasında 2 hafta boyunca havuz, deniz, solaryum gibi etkinliklerden uzak durmanız operasyondan iyi sonuçlar almanız adına önemlidir.

Fue saç ekimi kimler için uygundur?

Önemli bir sağlık sorunu olmayan her birey saç ektirebilir. Muayene sırasında, dökülme tipiniz, saç analiziniz ve verici bölge analiziniz doktorunuz tarafından yapılacak ve uygun olup olmadığınıza karar verilecektir.