Dudak Estetiği – Academic Esthetic

Dudak Estetiği

Dudaklar yüzün estetik güzelliğini tamamlayan en önemli parçalarından biridir. Burun gibi dudaklar da yüzün tam ortasında bulunmaları nedeniyle çok dikkat çekerler. Tarihte de dolgun ve diri dudaklar her zaman çekiciliğin simgesi olarak görülmüştür. Bazı kişilerin dudak yapısı ince ve belirsiz bir görünüme sahip olabilir, bunun yanında yaşımızın ilerlemesiyle dudaklar diriliğini ve dolgunluğunu kaybederler. Dudak estetiği uygulamasında amaç dudakların doğallığını kaybetmeden kalınlaştırılması ve daha belirgin hale getirilmesidir. Dudak estetiği cerrahi bir operasyona gerek duyulmadan, dolgu maddeleri kullanılarak gerçekleştirilebileceği gibi, cerrahi yöntemlerle de hayata geçirilebilir. Hangi yöntemin seçileceğine kişinin dudaklarının durumuna ve estetik tercihlere göre karar verilir. Bunun yanında dudakta normalden fazla kalınlık olması durumunda da inceltme ya da küçültme şeklinde dudak estetiği uygulanabilir.

Dudak estetiği için hangi yöntemler uygulanır?

Dudak estetiği operasyonları cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemler kullanılarak yapılabilir. Hangi yöntemin seçileceği kişinin dudaklarının durumu ve estetik tercihlerle belirlenir. Cerrahi olmayan yöntemler en sık uygulanan yöntemlerdir ve dolgu maddeleri kullanılarak yapılırlar. Dolgu maddesi olarak genellikle hyalüronik asit ya da kişinin kendi yağ dokusu kullanılır. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak kalınlaştırma işleminde ise vücudun bir bölgesinden alınan doku parçası dudak içinden insizyonla yerleştirilir. Cerrahi yöntemlerle yapılan dudak estetiği lokal anetezi uygulanarak yapılır ve dolgu maddeleriyle yapılana göre daha kalıcıdır.

Dudak estetiğinde anestezi yapılır mı?

Cerrahi operasyonlarda genelde lokal anestezi uygulanır. Cerrahi müdahale gerektirmeyen durumlarda ise anestezi kullanılmayabilir.

İyileşme süreci uzun sürer mi?

Dudaklarımız vücudumuzda kan dolaşımının fazla olduğu noktalardan biridir. Bu sebeple operasyon sonunda morarma ve şişme durumları görülebilir. Bu morarma ve şişmeler 7-10 günlük bir süre içinde yok olacaktır.

Dudak inceltme işlemi nasıl yapılır?

Dudak estetiği her zaman dudakları kalınlaştırmak için yapılmaz. Kimi durumlarda aşırı kalın olan dudakların küçültülmesi amacıyla inceltme operasyonu da yapılabilir. Dudak inceltme operasyonunda, kalın olan dudağın mukozasından yağ dokularıyla birlikte elips şeklindeki bir parça çıkarılır ve dikiş izlerinin görünmeyeceği bir teknikle dikilir. Bu işlem lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır.