Diş Kaplama – Academic Esthetic

Diş Kaplama

Cam Seramik Diş Kaplamalar (EMPRESS, E-MAX)

Cam seramikler dişlerinize en yakın en doğal görünümü elde etmek için kullanılır. Cam seramik yapısında kristal yapı içerirler. Doğal diş minesinin kristal yapısı ile benzerlik gösterir. Işık geçirgenliği (translusens) aynıdır. Dolayısıyla aynı renk, form ve ışık geçirgenliğinde diş yaplabilir. Özellikle ön dişlerde tercih edilir.

Klasik metal destekli porselen kuronlar, metal alaşım üzerine porselen işlenerek hazırlanır. Bu alt yapı gri renktedir. Gri alt yapı üzerine diş rengine uygun porselen işlenir.

Özellikle ön diş restorasyonlarında cam seramik kuronlar tercih edilmelidir. Cam seramik kuronlar alt yapılarında metal bulundurmadıkları için ışık geçirgenlikleri çok fazladır. Bu sayede diş hekiminin dahi muayene yapmadan ayırt edemeyeceği doğallıkta dişler yapmak mümkün olur. En estetik kuronlar, cam seramik ile yapılır. Zirkonyadan da daha fazla estetik görüntü sağlanır.

Lamina porselenler, özel yapıştırma tekniği ile ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacı ile kullanılan bir porselen restorasyon türüdür. Doğal dişi taklit eden laminalar sayesinde istenilen gülüşe çok kısa sürede ulaşılabilmektedir.

Kimlere Uygulanabilir?
  • Diş renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı sonucu diş yüzeyinde renkleşmeler olan kişilerde,
  • Aralarında boşluk bulunan ayrık dişlerin birleştirilmesinde,
  • Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
  • Ön dişlerde bulunan eski ve renkleşmiş dolguların değiştirilmesinde,
  • Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir.
  • Diş eksikliği olmayan ve daha önce porselen kuron yaptırmamış olan kişilere uygulanabilmektedir.